26 octombrie 2018 - admin

Programul pilot pentru dezvoltarea abilităților emoționale ale copiilor și adolescenților în vederea prevenirii tulburărilor anxioase și depresive

Centrul Național de Sănătate Mintala și Lupta Antidrog
Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Sibiu
și
Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, Sibiu

au implementat, în data de 25.10.2018, Programului pilot pentru dezvoltarea abilităților emoționale ale copiilor și adolescenților în vederea prevenirii tulburărilor anxioase și depresive elaborat în cadrul programului național de sănătate mintală și profilaxie în patologia psihiatrică al Ministerului Sănătății.

În cadrul programului, s-au desfășurat întâlniri educative cu elevi ai claselor XI D și  XII B.

Din partea Centrului Județean de Resurse și de Asistență Educațională Sibiu a participat doamna profesor consilier școlar Brote Mirela iar din partea Colegiului Național “Ghe. Lazăr” din Sibiu, domnul profesor Radu Velica.

“ANXIETATE ȘI DEPRESIE IN ADOLESCENȚĂ. MIT sau REALITATE?”

– o temă de actualitate abordată cu elevii Colegiului Național “Ghe. Lazăr” Sibiu, de către d-na dr. psihiatru Truțescu Carmen și doamna psiholog Mihaela Stancu.

Vă mulțumim pentru informații și prezentare!

CJAP / CJRAE SIBIU / Noutăți adolescent / anxietate / copil / depresie / profilaxie /