15 decembrie 2023 - admin

Cercul Pedagogic al profesorilor logopezi din cadrul CJRAE Sibiu și din județul Sibiu

Vineri, 15 decembrie 2023, a avut loc Cercul Pedagogic al profesorilor logopezi din județul Sibiu în format online.

Primul cerc pedagogic din acest an școlar s-a axat pe modalitățile de intervenție cu specific logopedic în cadrul tulburărilor de limbaj și comunicare la copiii cu CES (Cerințe Educative Speciale), TSA (Tulburări din Spectrul Autist) și la elevii cu TSI (Tulburări Specifice de Învațare- dislexie, disgrafie, discalculie).

Ordinea de zi:

1. Prezentare cu tema: ,,Recuperarea tulburărilor de limbaj apărute la școlarii mici prin reechilibrarea emoțională” prof. logoped Raluca Vesa/ CJRAE SIBIU;
  2. Prezentare cu tema: ,,Importanța antrenării memoriei în actul citirii” prof. logoped Sabina Stoica/ CJRAE SIBIU;
  3. Prezentare cu tema: ,,Modalități de intervenție cu specific logopedic în cadrul tulburărilor de limbaj și comunicare la copiii cu CES” prof. logoped Ariana Ananie/ CJRAE SIBIU.

Dezbateri, schimb de bune practici, care constituie modalităţi de optimizare a activităţii profesorilor logopezi cu beneficiarii elevi, părinți și cadre didactice.

Coordonator Cerc Pedagogic, Inspector școlar, prof. Stoicescu Delia, ISJ Sibiu

Responsabil Cerc Pedagogic, prof. logoped Ariana  Ananie,  CJRAE Sibiu